Ziele nawłoci-właściwości i zastosowanie

Nawłoć pospolita to roślina, która charakteryzuje się rozgałęzioną łodygą oraz eliptycznymi liśćmi. Można ją spotkać przede wszystkim w lasach, zaroślach oraz na polach. Surowcem leczniczym jest głównie ziele nawłoci, a gatunek ten występuje głównie w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie. Co jednak warto wiedzieć o tej roślinie?

Właściwości lecznicze nawłoci
Nawłoć pospolita to roślina, która wykazuje liczne właściwości lecznicze, jednak wśród tych najważniejszych można wymienić przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, ściągające, moczopędne oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Stosowanie ziela nawłoci wpływa niezwykle na stan zdrowia, jednak należy pamiętać o tym, aby roślinę stosować z umiarem, ponieważ w innym przypadku można doprowadzić do jej przedawkowania.

Zastosowanie nawłoci
Nawłoć w Ameryce Północnej stosowana była głównie jako środek do dezynfekcji, a także do opatrywania ran. Z czasem zaprzestano jej stosowania, jednak obecnie wiele osób sięga po tę roślinę w celach leczniczych. Ziele nawłoci zawiera bowiem w swoim składzie cenne dla zdrowia flawonoidy, olejki eteryczne, saponiny, garbniki oraz kwasy organiczne, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ziele nawłoci można bez problemu zakupić w każdej aptece i sklepie zielarskim, jednak roślinę można zbierać i suszyć samodzielnie, pamiętając jednak o tym, aby zbierać ją podczas słonecznej pogody i suszyć w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *